به گزارش خبرگزاری تسنیم، مجیدرضا حریری رئیس اتاق ایران وچین اظهار داشت: موضوع روابط ایران و چین در حوزه کلان قابل بیان نیست، به دلیل اینکه هر شرکت چینی پس از شناسایی اینکه با ایران کارهای اختصاصی و زیربنایی انجام می دهد، در معرض خطر تهدید و فشار قرار می گیرد به همین دلیل اطلاع رسانی در این حوزه محدود است. در حوزه هایی که می توان بیان کرد توافقی بین همه دستگاه ها قبل از این سفر انجام گرفته که هر وزارتخانه ای در حوزه خود اطلاع رسانی لازم را انجام دهد.

وی افزود: در حوزه بخش خصوصی بر بنگاه های کوچک و متوسط در حوزه صادرات متمرکز هستیم  که خوشبختانه با توافقاتی که طی دو ماه اخیر با سفر معاون نخست وزیر چین به ایران و سفر رئیس جمهور ما به کشور چین در حوزه هایی مانند حوزه میوه ها به ویژه مرکبات، شیلات و آبزیان، زعفران به دلیل عدم توافق نامه های دولتی امکان صادرات وجود نداشت، توافقاتی صورت گرفت.

  • بیشتر بخوانید

حذف دلار از معاملات بین عراق و چین


حریری با بیان اینکه تا پایان سال 1402، 4مرکز تجاری ایران و همچنین دفتر نمایندگی اتاق ایران و چین را در چین ایجاد خواهیم کرد، توضیح داد: ما به عنوان اتاق بازرگانی ایران و چین در بهار 1402 دفتر نمایندگی خود را در چین خواهیم داشت و در کنار آن مقرر شد تا در 4نقطه چین مراکز تجاری ایرانیان را افتتاح کنیم که سرمایه گذاران ایرانی و چینی می توانند از چین و مراکش به ما در این خصوص مراجعه کنند.

وی اظهار داشت:با استفاده از دانشجویانی که در مقطع ارشد و دکتری در حوزه های اقتصاد در کشور چین مشغول تحصیل هستند با سپری کردن دوره های کوتاه مدت به عنوان بازاریابان حرفه ایی که به زبان محلی نیز مسلط هستند تربیت خواهیم کرد.

وی گفت: مهمترین نکته دعوت از رئیس جمهور ایران و استقبال در بالاترین سطح دیپلماسی رایج در دنیا علیرغم تمام تبلیغات منفی به ویژه در چند ماه اخیر در ارتباط با ایران و چین است و این نشان دهنده تمایل دولت چین در ارتباط ایران است و زیر این چتر می توان بحث های اقتصادی، فرهنگی، امنیتی را می توان تعریف کرد.