به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، روزنامه فیگارو در گزارشی اعلام کرد که کشاورزان در سراسر اروپای شرقی نسبت به انبوه غلات ارزان قیمت اوکراین که تجارت آنها را تهدید می‌کند، ابراز ناراحتی کرده‌اند.

به گفته این روزنامه، تولیدکنندگان در لهستان، رومانی و بلغارستان که برای فروش محصولات خود با مشکل مواجه هستند، به دلیل افزایش واردات از اوکراین متحمل زیان‌های قابل توجهی شده‌اند.

کشاورزان در کشورهایی که قبلا با کمک به صادرات غلات اوکراین و ورود این محموله‌ها به بازارهای جهانی موافقت کرده بودند، اکنون می‌گویند با رقابت ناعادلانه روبرو هستند. این محموله‌ها همچنین مشمول الزامات قانونی مشابه نیستند.

در ماه مه گذشته، اتحادیه اروپا برای حمایت از اقتصاد این کشور جنگ زده، عوارض گمرکی تمام محصولات کشاورزی وارداتی از اوکراین را به مدت یک سال به حالت تعلیق درآورد.

با این حال، غلات و سایر محصولاتی که از اوکراین به اتحادیه اروپا صادر شده است، به جای فرستادن به خارج از این منطقه در همانجا مستقر شدند و فشار رقابتی را بر تولید داخلی وارد کردند.

بارسین میسیاک، یک کشاورز لهستانی در این باره می‌گوید: به جای رفتن به بازارهای بین المللی، به آفریقا، همانطور که سیاستمداران به ما قول داده بودند، غلات اوکراینی در لهستان باقی ماندند.

به گفته میسیاک، در اوت 2022 وی می‌توانست گندم را به ازای هر تن 340 یورو بفروشد اما در ابتدای مارس 2023، این محصول فقط 220 یورو قیمت داشت.

سباستین ابیس، محقق مؤسسه فرانسوی امور بین‌الملل و استراتژیک (IRIS) و مدیر اندیشکده "دیمتر کلاب" Demeter Club نیز می‌گوید: اتحادیه اروپا قادر به پیش‌بینی اثرات سریع رقابت غلات اوکراینی نبود. اپراتورهای اوکراینی همه چیز را برای کسب درآمد از این وضعیت انجام دادند. در بنادر اروپایی، رقابت شدید بود و واردات این محصولات از اوکراین به صرفه بود.

ماه گذشته، کمیسیون اروپا اعلام کرد که قصد دارد از کشاورزان کشورهای عضو اتحادیه و همسایه اوکراین حمایت مالی کند تا ضررهای آنها را جبران و تأثیر عدم تعادل در بازار را محدود کند. بروکسل از یک صندوق ذخیره بحران به مبلغ 56.3 میلیون یورو که از طریق سیاست مشترک کشاورزی (CAP) تامین می شود، استفاده کرد.